Sajnos a nők többsége a kozmetikumok szavatossági ideje után is vidáman magára keni az adott terméket, ami egyáltalán nem jó ötlet. Ha Te is közéjük tartozol, tedd fel magadnak a kérdést: mi az oka annak, hogy nem dobod ki a réges-régen lejárt hidratálót, rúzst vagy szempillaspirált? Oké, tudom, hogy nagyon meg lehet szeretni egy-egy terméket, de szerintem sokkal rosszabb, ha az elszaporodott baktériumok és mindenféle kellemetlen bőrproblémát okoznak. Gyulladást, pirosodást, irritációt stb. Elvégre Te sem vágysz arra, ha a kozmetikusod szemrehányást tenne azért, hogy tönkretetted a bőröd, amit aztán csak hosszan tartó és drága kezeléssel lehet rendbenni? Na ugye!

Szeretnél tudni, hogyan állapítsd meg a kozmetikumok szavatossági idejét, olvasd el az előző blogot a linkre kattintva.

Mi befolyásolja a kozmetikumok szavatossági idejét?

A kozmetikumok eltarthatósága függ attól, hogy mennyi nedvességet tartalmaznak, illetve attól, hogy milyen típusú a tartósítószer került a termékbe. A legtovább a szintetikus tartósítószert tartalmazó kozmetikumok bírják, ennél hamarabb megromlanak a természetes tartósítószert tartalmazók és leginkább a tartósítószer mentes termékekkel kell vigyáznod.

A nedvesség

A nedvességet tartalmazó termékek (folyékonyabb halmazállapotú sminkek, mint az alapozó) hamarabb lesznek baktériumtenyészetek, mint a száraz termékek, ugyanis a víz elősegíti a bacik elszaporodását. Egy por állagú kozmetikum nem ad táptalajt a baktériumoknak, ezért ezek a termékek sokkal tovább eltarthatók. Bár ezek sem maradnak baktérium-mentesek az univerzum létezésének végéig, a púdereket akár évekig is használhatod minden gond nélkül.

Egy kozmetikum nedvességtartalmáról az úgynevezett INCI/összetevők listán tudsz tájékozódni. Minél előbb van egy adott összetevő, annál több van belőle a termékben, vagyis ha a lista elején találod a víz (aqua) feliratot, az adott termék sok nedvességet tartalmaz.

sminkek virággyűrűben
Minél több nedvességet tartalmaz egy kozmetikum, annál hamarabb romlik van. Az INCI/ingredients felirat alatt nézd meg az összetevőket és ha az „aqua” szó viszonylag elöl szerepel, akkor sok vizet tartalmaz.

Tartósítószerek

A tartósítószer mentes vagy természetes tartósítószert (grapefruit, teafa- és levendulaolaj, benzoesav) tartalmazó termékek rendszerint hamarabb romlanak meg. Ugyanis a természetes tartósítószerek nem pusztítják el a baktériumokat, csupán a szaporodásukat gátolják. Ezért a természetes tartósítószert tartalmazó kozmetikumok esetében különösen figyelj oda a higiéniára! (Kézmosás, spatula használata).

Egyes összetevők pedig egy idő után egyszerűen megromlanak, csakúgy mint az élelmiszerek. Az olajok könnyen megavasodnak, az alkotók pedig szétválhatnak, ami sajnos korábban is megtörténhet, mint amire számítunk. 

Mielőtt túl hamar kukába dobnád a terméket, szaglászd meg, ellenőrizd az állagát, hogy tényleg tönkrement-e!

Kézzel vagy spatulával nyúlsz bele

Hacsak nem orvosi bemosakodást hajtasz végre minden alkalommal, mikor belenyúlsz a tégelybe, akkor bizony a kezedről szinte biztosan jutnak baktériumok a krémedbe. Ha szeretnéd hosszabb ideig eltartani az arcápolódat, moss kezet alaposan, használj spatulát vagy válassz olyan krémet, aminek a tubusából kinyomással juthatsz hozzá a termékhez. Ilyen például a GEMPYURI BŐRFIATALÍTÓ KRÉM 50 ML vagy a GEMPYURI ENERGIZÁLÓ SZÉRUM 50 ML.

Tudtad, hogy a kozmetikumok szavatossági ideje tovább megmarad, ha nem kézzel nyúlsz bele, hanem spatulával, vagy pumpálós tégelyt használsz? Ennek oka, hogy a kezedről baktériumok jutnak a krémbe. Ha alaposan megmosod, akkor jóval kevesebb, de sajnos ez sem 100%-os megoldás.

Mikor bontod fel

A kozmetikumok szavatossági idejének lejártát a felbontástól kezdd el számítani (a csomagoláson található tégely ábrában került szám jelzi a hónapok számát – erről részletesebben ebben a blogban olvashatsz). Ennek oka, hogy a levegővel való érintkezés hatására indul el a “romlási” folyamat.

Honnan tudod, hogy lejárt a kozmetikumok szavatossági ideje?

A felbontástól számított lejárat idő fel van tüntetve a falkonon hónapban megadva (egy kis tégely grafikában találod ezt a számot), de természetesen árulkodó a megváltozott állag, szín, illat. Ha csomós, szétesik, megfakult, fura szaga van, besűrösödött vagy kiszáradt, inkább szabadulj meg tőle!

Ezt (ne) tedd, hogy a kozmetikumok szavatossági ideje előtt ne menjenek tönkre

Ne tedd hűtőbe

Óva intelek attól, hogy hűtőbe tedd a kozmetikumaidat azért, hogy tovább eltarthatóak legyenek. A krémeket, púdereket, rúzsokat szobahőmérsékleten való tárolásra fejlesztették ki, ezért ha hűtőbe teszed őket, éppen az ellenkezőjét érheted el. A hirtelen hőmérséklete változás (kiveszed a hűtőből) sem tesz jót nekik. Az egyes összetevők (zsiradékok és víz) különválhatnak, a por állagú sminkek eredeti állagukat elvesztik (pl. összetörnek), a színes termékek (pl. rúzsok), színe elhalványodik.

Ne tedd napra, melegbe

Alapvető tárolási szabály, hogy a kozmetikumokat fénytől védett, száraz helyen, szobahőmérsékleten tárold! Ezért kerüld az átlátszó csomagolású termékeket és mindig alaposan zárd rá a kupakot.

Ne osztoszkodj senkivel

Se barátnő, se testvér ne nyúljon a krémedbe, hiszen az arckrém a személyes higiéniádhoz tartozik. Ez minden olyan eszközre vagy kozmetikai termékre is igaz, ami a bőröddel (különösen az arcoddal) érintkezik. Elvégre neked sem hiányzik a gyulladás, irritáló piros foltok, pattanások megjelenése, amiket csak antibiotikumos krémmel lehet eltüntetni? 

Ne hígítsd fel

Eszedbe se jusson egyetlen kozmetikai terméket sem felhígítani semmivel! Ha kifogyott, kiszáradt, dobd ki rögtön!

Mosd meg a kupakot

Ha ráragad a termék a kupara, vagy leejted azt a földre, most le alaposan, hogy megakadályozd a baktériumok bejutását a termékbe.

Moss kezet

Az ugye természetes, hogy kezet mosol, mielőtt az arcodhoz érsz – ez már a covid előtt is fontos szabály volt! -, de akkor is, ha a krémedbe nyúlsz. A kezeidről rengeteg baktérium kerül a termékbe, ezt csökkentheted, ha alaposan kezet mosol szappannal (egyébként a pandémia egyik kevés előnye, hogy megtanultunk “rendesen” kezet mosni).

Most már mindent tudsz a kozmetikumok szavatossági idejéről, már csak a szabályok betartása van hátra! Ha sajnálsz megszabadulni egy-egy terméktől, mindig jusson eszedbe, hogy egy romlott termékkel az egészségednek ártasz, csakúgy, mint egy lejárt élelmiszertől. Elvégre nem ennél meg egy olyan almát sem, ami penészgombák díszlenek és a már megsavanyodott tejet is rögtön kiöntöd. Igazam van?